Pies to też człowiek.

"Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał i kota, który będzie go ignorował."
Derek Bruce

Często spotykamy się ze stwierdzeniami typu, że tylu jest potrzebujących ludzi i im powinno się pomagać a nie kierować pomoc dla zwierząt w schroniskach. Niektórzy twierdzą, że pomoc dla zwierząt jest fanaberią i szukaniem nowych wrażeń, po to aby się dowartościować. Polemika z takimi stwierdzeniami jest bezcelowa, dlatego w pełni podzielamy zdanie znanego psychologa społecznego prof. Zbigniewa Nęckiego: „Czego byś nie zrobił, to nie zrobisz w tym czasie innych rzeczy. Jak przeprowadzasz biedaka przez ulicę, to pomijasz wywróconą dziewczynkę. Zamiast przeprowadzać biedaka, trzeba było podnieść dziewczynkę. To jest właśnie pieniacka i negatywna cecha Polaków”
Kolejny cytat, który brzmi: „Nieczułego na niedolę zwierząt i ludzka niedola nie wzruszy” – jest naszym mottem, dlatego czynnie angażujemy się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Pomagamy zarówno zwierzętom jak i ludziom.
W niedzielny ranek czynnie uczestniczyliśmy w  urodzinach „Biegu na sześć łap”, gdzie pomagaliśmy przy jego organizacji. Jako stowarzyszenie Są Wolniejsi byliśmy odpowiedzialni za organizację punktu regeneracyjnego na trasie biegu. Zapewniliśmy uczestnikom wydarzenia ciepłą herbatkę, oraz częstowaliśmy wypiekami, które powstały dzięki kunsztowi kulinarnemu: Ewy, Eli i Piotra pseud. Fazi. Oczywiście, zgodnie z ideą akcji zapewniliśmy też możliwość biegu schroniskowym psiakom, z tej formy ruchu skorzystali PSYjaciele Cezal i Runner.
Pani Dyrektor schroniska zawsze twierdzi, ze nic jej tak nie cieszy jak puste klatki podczas takich akcji. Dzisiaj jej marzenie spełniło się po raz kolejny - blisko 350 odwiedzających spowodowało, że wszystkie psiaki opuściły schroniskowe boksy.  
„Bieg na sześć łap” to całoroczna akcja polegająca na bieganiu i spacerowaniu z psami ze schroniska. Humorystyczna nazwa "6 łap" wzięła się ze sumowania 4 łap psa i dwóch nóg człowieka.
Pierwszy „Bieg na sześć łap” odbył się w lutym 2013 r. i zapowiadał się na inicjatywę lokalną, tylko olsztyńską. Ale stał się akcją ogólnopolską, która dziś odbywa się w 40 miejscowościach w całym kraju. Olsztyńskie schronisko obchodziło w niedzielę (26 lutego) już 6 urodziny tej akcji.
Wspieranie akcji „Bieg na sześć łap” jest jednym z naszych celów statutowych. Dlatego realizując ten punkt naszego statutu, ale przede wszystkim kierując się potrzebą serca postanowiliśmy w ramach urodzinowego prezentu przekazać drobny datek pieniężny na potrzeby schroniska.
Tegoroczny urodzinowy bieg był ogromną imprezą angażującą wiele osób o wielkich sercach. O rozmachu jubileuszu niech świadczy program, którego skróconą wersję, zapożyczoną ze strony wydarzenia, przedstawiamy poniżej:
 Dla Ciebie zrobiliśmy punkt regeneracyjny na trasie biegowej. Rozpieszczać tam będzie Są Wolniejsi olsztyńska grupa biegowa Zapraszamy!
 Jeśli skończą się Twoje figle z Psiakami, zapraszamy do sali edukacyjnej na kawę, herbatę, pyszne ciacho. Otaczać tam gości opieką będą Olsztyńscy Blogerzy Kulinarni.
 Zakątki Europy zadbały o to, byś zjadł coś ciepłego. W tym celu przygotował aromatyczny, domowy bigos, który serwować będzie już o 10:30
 W podzięce za wielkie serce, obok tortu czekać na Ciebie będzie medal, dyplom od BioFeed Zoo oraz prace Osadzonych z Aresztu Śledczego w Olsztynie (do wyczerpania zapasów).
✔Jeśli się okaże, że przyjechałeś do schroniska, a w boksie nie ma już żadnej Psiuni, nie gniewaj się na nas. Odwiedź Koty, idź na ciacho, zerknij do stoiska Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, odwiedź stoisko Fundacja "Dr Clown" Oddział Olsztyn, spotkaj się z Rozmigowani. Z nimi nie tylko napełnisz brzuszek, ale i wdasz się w miłe pogaduszki, dzięki którym - mamy nadzieję - zapomnisz o tym zawodzie.
✔ Na koniec - na swojej drodze spotkasz kilku fantastycznych fotografów. Nie zapomnij zapozować do zdjęć z Psiakiem, a później UDOSTĘPNIĆ TĘ FOTKĘ Z OPISEM. Dzięki temu, zwiększysz szansę Bezdomniaczka na znalezienie domu.
Jednym z fotografów była nasza Ela i to dzięki niej możemy podziwiać piękne zdjęcia:

 • 11
 • 1010
 • 1111
 • 1212

 • 1313
 • 1414
 • 1515
 • 1616

 • 22
 • 33
 • 44
 • 55

 • 66
 • 77
 • 88
 • 99


Pełna galeria zdjęć do obejrzenia na naszym Fanpage  TUTAJ
Podsumowanie akcji przedstawia się następująco:
? 526 gości w Schronisku,
? 738,60 kg ofiarowanej karmy,
? 1 500,00 zł przelanych na konto azylu,
? 150 wycałowanych Psiaków,
? 80 wymizianych Kociaków.

Film dzięki uprzejmości Telewizji Kopernik

 • monikapieslakmonikapieslak
Kiedy cześć z nas zajmowała się mizianiem psów i kotów w olsztyńskich schronisku, Monika postanowiła sprawdzić swoją formę biegową uczestnicząc w VI Dadajowym Biegu Morsa w Biskupcu. Sprawdzian formy wypadł znakomicie, nasza zawodniczka zajęła II miejsce w kategorii OPEN kobiet. Ogromne brawa.


Zaczęliśmy od niedzieli to przewrotnie kończymy na sobocie. Wiadomo, sobota to bieg typu parkrun.
Zapewne niektórzy wytrawni czytelnicy naszych felietonów zauważyli, że lubujemy się w różnego rodzaju statystykach. Dlatego aby tradycji stało się zadość informujemy, że co piąty uczestnik 71 edycji olsztyńskiego parkrunu to zawodnik naszej drużyny. Oprócz statystyki liczbowej, możemy się pochwalić również wynikami - Jarek Słowik zajął drugie miejsce open, oraz ustanowił swój nowy parkrunowy rekord. Szczegółowe wyniki naszych zawodników przedstawiamy poniżej:

MIEJSCE

ZAWODNIK

CZAS

MIEJCE
WG PŁCI

2

Tomasz HERMANN

20:10

2

3

Jarosław SŁOWIK

20:35

3

6

Mariusz WITKOWSKI

21:41

6

7

Marcin WASZKIEWICZ

21:54

7

15

Piotr SZCZEPANIAK

23:50

14

17

Grzegorz GRABOWSKI

24:29

16

35

Ewa CHEĆKO

32:38

8

Liczby uczestników parkrunu nie podajemy, można się jej domyślić analizując nasz wcześniejszy werset odnośnie statystyk. Dodatkowo dla ułatwienia informujemy, że Ewa była  zamykającą stawkę.
Jeden z naszych zawodników wcielił się w rolę sponsora strategicznego i wspomógł parkrunowe wydarzenie fundując megafon (poprzedni został skradziony), oraz stojaki do oznaczania trasy.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 66
 • 77
 • 88


Zdjęcia: Jarosław KOPYŚĆ

Ostatnio zmienianyniedziela, 14 kwiecień 2019 07:08

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.