Walentynki - z miłości do biegania

"Miłość łączy serca, a przyjaźń umysły"
Aldona Różanek.

Film: Dzień Przyjaciela z Facebooka - wykorzystano propozycję Piotra Paltiana
Cześć społeczeństwa krytykuje walentynki jako przejaw amerykanizacji, zwyczaj obcy polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje.
Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii, które oczywiście szanujemy, ale uważamy, że jeśli przy okazji walentynek organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, które ułatwiają dostrzeżenie problemów drugiego człowieka i służą niesieniu dobra, miłości czy też wsparciu finansowemu szczytnych idei to... jesteśmy za tym aby walentynki trwały cały rok.

Biegacze to specyficzne środowisko łączące grupę ludzi o wspólnych pasjach, którym nie jest obojętny również los osób potrzebujących wsparcia. Dlatego i członkowie naszego teamu odpowiedzieli na wezwanie stowarzyszenia "Pozytywni Dobre Miasto", które organizowało "Charytatywny bieg dla Doroty".
Celem imprezy było zebranie środków finansowych na rehabilitację Doroty Kułakowskiej, która po udarze mózgu i przebytej operacji pozostaje nieprzytomna. Organizatorzy biegu całość opłaty startowej przekazywali na pomoc dla Doroty, więc wiele osób z chęcią wpłacało więcej niż minimalną kwotę, ustaloną na 10 złotych.
Pięcioro członków naszego stowarzyszenia spontanicznie (w piątek od razu po pracy) pojechało do Dobrego Miasta aby pobiec dla Doroty. Ewa, Tomek, Marcin, Stanisław i Piotr czynnie uczestniczyli w wydarzeniu, natomiast Piotr pseud. Fazi, który mimo wcześniejszej deklaracji nie mógł pobiec ze względu na chorobę, przekazał darowiznę na konto fundacji, wspierającej leczenie Doroty.

Materiał filmowy: portal  Warmia TV
Liczba biegaczy, którzy postanowili poprzez udział w biegu wesprzeć ten szczytny cel, przerosła (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) wyobrażenie organizatorów. Na linii startu stawili się biegacze wraz z rodzinami, znajomi Doroty, przedstawiciele Straży Pożarnej i dobromiejskiego MOPS. Dzięki 500 uczestnikom zawodów zebrano blisko 8,5 tys. złotych. Powiedzenie burmistrza, że "Dobre Miasto równa się dobrzy ludzie" to nie pusty frazes, ale realna ocena mieszkańców tego małego grodu.
Mimo że wyścig nie był głównym założeniem imprezy, organizatorzy nagrodzili pucharami zawodników: najszybszych, najmłodszego, najstarszego i ostatniego zawodnika. Wielkie brawa dla Tomka, który uplasował się na drugiej pozycji.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 66
 • 77
 • 88


Zdjęcia: Pozytywni Dobre Miasto
Rehabilitację Doroty można cały czas wspierać poprzez udział w prowadzonych na ten cel licytacjach, do czego serdecznie zachęcamy. Jednym z przedmiotów biorących udział w aukcji jest puchar za zajęcie II miejsca w biegu zdobyty przez naszego zawodnika Tomka Hermanna. Dla Tomka pomoc dla Doroty ma charakter bardzo osobisty, ponieważ Dorota to siostra jego żony. Wszyscy, którzy chcą wylicytować ten piękny puchar i jednocześnie wesprzeć Dorotę w jej walce mogą to zrobić TUTAJ. Koniec licytacji 11 lutego, godzina 20:00. Serdecznie zachęcamy do udziału w tej, oraz pozostałych licytacjach na rzecz Doroty.

Po piątkowym biegu charytatywnym w Dobrym Mieście nastał czas na sobotni olsztyński parkrun. W tym dniu wypadał również 5 bieg edycji 2018/19 City Trail, co przełożyło się na frekwencję uczestników parkrunowego biegu. Złośliwcy jednak twierdzą, że znikoma ilość uczestników parkrunu była spowodowana... przesadną surowością zasad moralnych tych którzy nie uczestniczyli w parkrunowym wydarzeniu. Mianowicie dowiedzieli się, że numer edycji biegu to nieobyczajna liczba 69 :) Dlatego po parkowych alejkach truchtało tylko 21 biegaczy, w tym trzech zawodników naszej drużyny.
Uzyskane przez nich wyniki przedstawiamy w tabeli poniżej:

Liczba startujących - 21
Liczba wolontariuszy z drużyny Są Wolniejsi - 2

Miejsce  

Zawodnik  

Czas

Miejsce wg. płci 

Rekord 

Ilość biegów

4

Mariusz WITKOWSKI

22:11

4

00:19:54

46

10

Grzegorz GRABOWSKI

25:40

10

00:23:42

23

11

Stanisław GUZOWSKI

26:00

11

00:25:37

22

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 66
 • 77
 • 88


Zdjęcia: Jarosław Kopyść, Mariusz Witkowski

Ci co nie na parkrunie to..na City Trail, w taki sposób należałoby skomentować liczbę osób z naszej drużyny biorących udział w tych komercyjnych zawodach.
Na starcie "citka" odliczyło się 12 reprezentantów naszej drużyny a skrupulatnie licząc 13, ponieważ Grzesiek Grabowski zamienił udział w biegu na rolę reportera, dokumentującego wyczyny naszych zawodników. Trasa biegu była bardzo trudna ze względu na jej oblodzenie, mimo to nasi zawodnicy uzyskali bardzo dobre czasy.

Liczba: startujących - 326

Miejsce

Nazwisko

Imię

Czas netto

Czas brutto

45

KIEWISZ

ADAM

00:22:08

00:22:20

56

HERMANN

TOMASZ

00:22:32

00:22:36

74

SŁOWIK

JAROSŁAW

00:23:41

00:23:47

94

WASZKIEWICZ

MARCIN

00:24:17

00:24:39

199

SIDOROWICZ

OLA

00:28:29

00:30:37

201

CHEĆKO

EWA

00:28:34

00:30:41

202

KOWALCZYK

ANDRZEJ

00:28:37

00:29:43

227

CIEĆKO

ELA

00:30:08

00:31:12

243

STRADOMSKI

MARCIN

00:30:45

00:32:52

259

NIEWDZIĘCZNA

BARBARA

00:31:34

00:33:51

260

SKOWRONEK

LIDIA

00:31:34

00:33:51


Udział drużyny Są Wolniejsi w City Trail to przede wszystkim okazja do spotkania się w gronie pozytywnie zakręconych ludzi połączona z doskonałą zabawą.
Nasza ulubienica, słynna Jadzilla wzięła udział w City Trail Junior, imprezie towarzyszącej biegowi głównemu i podobnie jak cześć naszych seniorów postanowiła pokazać, że i ona potrafi bawić się bieganiem. Jadzia tym razem odpuściła rywalizację i zadowoliła się dziesiątą lokatą.

Kategoria D-1
Liczba zawodników - 31

Miejsce

Nazwisko

Imię

Klub

Rocznik

Miejsce
wg płci

Czas brutto

10

CHEĆKO - ZAREMBA

JADWIGA

Są Wolniejsi

2011

5

00:01:18

 
Część z nas, dorosłych uczestników zawodów cały czas bierze udział w konkursie pt."najgłupsza mina - najdłuższy język". Zwycięzcę konkursu pozostawiamy do wytypowania czytelnikom felietonu na podstawie oceny poniższych zdjęć:

 • 11
 • 1010
 • 1111
 • 1212

 • 1313
 • 1414
 • 1515
 • 1616

 • 1717
 • 1818
 • 1919
 • 22

 • 2020
 • 33
 • 44
 • 55

 • 66
 • 77
 • 88
 • 99


Zdjęcia: Grzegorz Grabowski - portal Wiadomości ogólnopolskie 24, City Trail Olsztyn

Film dzięki uprzejmości Grzegorza Grabowskiego - portal Wiadomości ogólnopolskie 24
Kolejna nasza zawodniczka - Joanna postanowiła skorzystać z zaproszenia szczycieńskich morsów. Joasia wzięła udział w imprezie o charakterze piknikowo - biegowym .
Stowarzyszenie Szczytno Morsy#Reset zorganizowało zabawę pod nazwą 4 Walentynkowy Bieg Morsów. Opisywane wydarzenie to nie tylko standardowy bieg na dystansie 5 km (Bieg, Nordic Walking) po uroczej trasie, prowadzącej wokół szczycieńskiego jeziora, ale również tradycyjne morsowanie w lodowym przeręblu i szereg atrakcji dla dzieci.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44


Zdjęcia: Morsy#Reset Szczytno i Joanna Pędziwiatr

Ci, którym było mało ekstremalnych przeżyć na lodowej trasie City Trail, mogli doświadczyć śniegu, lodu a później błotnistej brei biorąc udział w niedzielnym wydarzeniu o nazwie Ogólnopolska Przełajowa Sztafeta Walentynkowy Leśny Cross. Ta specyficzna formuła zawodów podlegała na pokonaniu w czasie 5 godzin, w parach (najpierw jedna osoba, potem druga i tak na zmianę) jak największej ilości pełnych pętli o długości 6,5 km.
Zawody były dedykowane zarówno biegaczom jak i miłośnikom Nordic Walking. Jednak ze względu na walentynkowy charakter imprezy w biegu mogły uczestniczyć tylko drużyny/pary złożone z jednej kobiety i jednego mężczyzny. Organizator przewidział również klasyfikację małżeństw (też o różnej płci). Swoją drogą ciekawe co na to społeczność LGBT ?
Do Łukty, gdzie wytyczono trasę biegu wybrali się Ela i Piotr. Na linii startu sztafety stanęły 42 dwuosobowe drużyny. Ela biegła w parze z Kamilem Paszko, zawodnikiem zaprzyjaźnionego teamu Finisz Morąg. Piotr na skutek nieprzewidzianych okoliczności w ostatniej chwili stracił swoją Walentynkę i wybrał się na zawody samotnie z myślą o wolontariacie.

 • wiolawiola
Jednak ku jego zadowoleniu, na miejscu znalazła się chętna na bieg dziewczyna z biura zawodów (Wiola) i wspólnie pokonali dwa kółeczka (każdy po jednej pętli). Piotr resztę czasu spędził na kibicowaniu innym zawodnikom, w tym Eli.
Najlepsze dwie pary zrobiły w limicie czasu 9 takich pętli. Ela wraz ze swoim partnerem przebiegli ogółem aż 6 kółeczek. Nietrudno policzyć, że nasza twardzielka pokonała trasę półmaratonu, co jest nie lada wyczynem w tych ekstremalnych zimowych warunkach.

M-ce

Nazwisko i imię

Drużyna

Okr.1

Okr.2

Okr.3

Okr.4

Okr.5

Okr.6

Czas

Liczba
okrążeń

Przebiegnięte
kilometry

16

Ciećko Elżbieta,
Paszko Kamil

Są Wolniejsi
Finisz Morąg

49:46

33:51

47:03

35:25

48:30

40:21

4:14:56

6
39
27

Nadziak Wioletta
Szczepaniak Piotr

Są Wolniejsi

47:55

40:21

-
-
-
-

1:28:16

2
13

Część zawodników pomyliło trasę (niektórzy nadkładali, a inni skracali dystans). Dlatego po podaniu nieoficjalnych wyników … trochę "iskrzyło" wśród par walczących o czołowe lokaty. Ostatecznie zwycięską parą  zawodów, po korekcie wyników zostali Marta Barcewicz i jej biegowy partner Piotr Ferszt.
Organizatorzy stanęli na wysokości zadania pod względem zabezpieczenia punktu żywieniowego, zadbali o catering na najwyższym poziomie. Do dyspozycji uczestników zawodów były: napoje, olbrzymi wybór ciast, dwa rodzaje zup i makaron. Można tez było się ogrzać przy ognisku piekąc kiełbaski.
Ogólnie organizacja zawodów stała na przyzwoitym poziomie, a specyficzna formuła sztafety może być ciekawą alternatywą dla klasycznych zawodów.

 • 11
 • 1010
 • 1111
 • 1212

 • 22
 • 33
 • 44
 • 55

 • 66
 • 77
 • 88
 • 99


Zdjęcia: Ela CiećkoPiotr Szczepaniak, Przemysław Kubiak - e-morag.pl

Ostatnio zmienianyniedziela, 14 kwiecień 2019 07:09

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.