Biegający kibice

Biegający kibice to nie frazeologizm, ale całkiem poprawne zestawienie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się nielogiczne. Jednak cytując klasyka „w tym szaleństwie jest metoda”, część z nas wcieliła się w rolę kibiców, wspierając innych zawodników naszego teamu dopingiem na wydarzeniach sportowych, w które to wyjątkowo obfitował miniony weekend.
Mimo, że sezon startowy powoli dobiega końca, my nie zwalniamy a przyśpieszamy. Właśnie w ubiegłą sobotę liczyła się przede wszystkim szybkość. Swoistym treningiem interwałowym nasza drużyna rozpoczęła sobotnie przedpołudnie.

15 września odbył się 4. PKO Bieg Charytatywny „Pomagamy z każdym krokiem”. Wydarzenie miało miejsce na bieżniach w 12 miastach w Polsce, start sztafet wyznaczono w tym samym czasie, o godz. 11:00, we wszystkich lokalizacjach. Celem akcji była pomoc potrzebującym dzieciom, a okrążenia, które pokonywali biegacze zostały przeliczone na posiłki. Sponsorem tej szczytnej akcji była fundacja PKO Banku Polskiego.
W biegu w całej Polsce wzięło udział aż 6500 osób. Łącznie biegacze pokonali łącznie blisko 35 000 okrążeń.
Działalność charytatywna jest wpisana w idee naszego stowarzyszenia. Kochamy biegać, a jeśli tym samym możemy pomóc, to sprawia nam to podwójną radość.

Nasza drużyna Są Wolniejsi wystawiła 3 sztafety:

Nr sztafety

Nazwa drużyny

Uczestnicy

48

Są Wolniejsi 1

 

CIEĆKO ELŻBIETA (kapitan)
CHEĆKO EWA
ŻEBROWSKA DOROTA
SIDOROWICZ ALEKSANDRA
SKOWRONEK LIDIA

49

Są Wolniejsi 2

KIEWISZ ADAM (kapitan)
JERSZEWSKI ANDRZEJ
PIELGRZYMOWSKI WOJCIECH
NIEWDZIĘCZNY JERZY
SZCZEPANIAK PIOTR

47

Są Wolniejsi 3

WITKOWSKI MARIUSZ (kapitan)
KOWALCZYK ANDRZEJ
STRADOMSKI MARCIN
BRZEZIŃSKI MARIUSZ
WASZKIEWICZ MARCIN

Na skutek drobnych perturbacji związanych z problemami komunikacyjnymi części składu naszej sztafety, damską jej część wsparła Ola, córka koordynatora olsztyńskiego parkrun Jarka Kopyścia a męską partner naszej zawodniczki - Kuba Zaremba.
Ostatnie 3 minuty sztafety sprawiły, że Lidzbark Warmiński awansował na pierwsze miejsce i to z… dalekiego czwartego, co pokazuje determinację, zaangażowanie i motywację biegaczy. Lidzbark wyprzedził Łomżę i Wrocław, notując 2757 stadionowych okrążeń.
Przed biegiem głównym sztafety, o godzinie 10:00, zorganizowano PKO Bieg Charytatywny Młodych, w którym uczestniczyła nasza najmłodsza reprezentantka Jadzia o wdzięcznym biegowym pseudonimie JADZILLA.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 77
 • 88
 • jadzillajadzilla


Zdjęcia: Andrzej Kowalczyk

Oczywiście wcześniej, jak co sobota, o godz. 9:00 w Parku Centralnym miało miejsce sztandarowe wydarzenie Olsztyna - parkrun. Była to już 47 edycja tego bezpłatnego biegu, który odbywa się dzięki wolontariuszom - entuzjastom biegania. Mimo, że większość biegaczy, w tym zawodnicy naszej drużyny w tym czasie wyruszała już do Lidzbarka Warmińskiego, przez co bieg przybrał formę kameralnego wydarzenia, w którym uczestniczyło tylko 20 osób to naszą drużynę godnie reprezentował Piotr Paltian. Piotr pełnił zaszczytną rolę wolontariusza, jako zamykający stawkę.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44


Zdjęcia: Grzegorz Grabowski z portalu wo24.pl

Kiedy część z nas kręciła kółka na stadionie, Basia Niewdzięczna postanowiła odwiedzić Kaszuby i to bynajmniej nie w celach turystycznych. Zdecydowała się wziąć udział w  prawdziwym "hardkorze" - biegu, którego nazwa określa stan w jakim znajdują się zawodnicy po jego ukończeniu czyli "Kaszubskiej poniewierce".

 • kaszuby2018kaszuby2018

Nasza twardzielka wybrała dystans 30 km, który ukończyła w bardzo dobrym czasie, a co najważniejsze bez kontuzji i oczywiście z uśmiechem na ustach. O trudności biegu niech świadczy suma przewyższeń, która wynosi 650 m. Ból mięśni, pot na czole i tona satysfakcji to słowa, które w pełni oddają charakter tego biegu. Tym bardziej wielkie brawa dla naszej zawodniczki, która trasę Wierzyca - Koszałkowo pokonała z godzinnym zapasem, przed limitem czasu.

M-ce

Numer

Nazwisko

Imię

Płeć

M-ce M/K

Miejscowość

Klub

Wynik

Prędkość km/h

262

384

NIEWDZIĘCZNA

BARBARA

K

79

OLSZTYN

TEAM SĄ WOLNIEJSI

4:15:05

7.06

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44


Zdjęcia: Barbara Niewdzięczna

Chociaż niedziela, zwyczajowo jest dniem odpoczynku, jednak nie dla biegaczy a zatem i nie dla członków naszego stowarzyszenia, którzy brali udział w licznych wydarzeniach sportowych.
Piotr Szczepaniak po świetnym starcie w biegu charytatywnym w Lidzbarku Warmińskim, wziął udział w kameralnym IV Biegu Parafialnym. Projekt wydarzenia został dofinansowany przez Samorząd Miasta Olsztyna. Trasa biegu liczyła 5,5 km a zawody rozgrywane były bez pomiaru czasu, mimo to każdy uczestnik po ukończonym biegu otrzymał pamiątkowy medal. Piotr po sobotnim „treningu interwałowym” w Lidzbarku Warmińskim uzyskał w biegu parafialnym rewelacyjne 6 miejsce.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44


Zdjęcia: Piotr Szczepaniak

Dorota i Andrzej wybrali się w dalsze rejony kraju, do pierwszej stolicy Polski – Gniezna, aby wystartować w 41. Biegu Lechitów rozgrywanym na dystansie półmaratonu. Dla Doroty był to przedostatni start potrzebny do zdobycia korony półmaratonów.
Na starcie półkrólewskiego dystansu odliczyło się ponad 4000 zawodników. Historyczna trasa 41. Biegu Lechitów prowadziła z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Uczestnicy gnieźnieńskiego półmaratonu wystartowali z Małego Skansenu w Ostrowie Lednickim - miejsca, w którym prawdopodobnie przed wiekami dokonano chrztu Polski. Zawodnicy pobiegli historycznym Szlakiem Piastowskim, w kierunku mety zlokalizowanej na Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie.
Od 1978 roku, gdzie w pierwszej edycji biegu wystartowało 305 osób, bieg znacznie się rozwinął i dzisiaj należy do największych półmaratonów w Polsce. Pierwotnie limit uczestników ustalono na poziomie 3 tysięcy osób, ale wobec wielu próśb biegaczy, organizatorzy zdecydowali się zwiększyć liczbę dostępnych miejsc o dodatkowy tysiąc.

Lp

Miejsce

Numer

Nazwisko

Imię

Miasto

Drużyna

Płeć

Kat wiekowa

Czas

1

1345

3932

JERSZEWSKI

Andrzej

Morąg

Są Wolniejsi

M / 1191

M20 / 215

01:53:31

2

2602

3933

ŻEBROWSKA

Dorota

Morąg

Są Wolniejsi

K / 572

K20 / 109

02:10:39

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44


Zdjęcia: Dorota Żebrowska i Andrzej Jerszewski

Kolejnych pięcioro reprezentantów naszej drużyny: Monika Pieślak, Małgorzata Makowska, Piotr Paltian, Andrzej Kowalczyk i Rafał Najman postanowiło wystartować w III Półmaratonie Ukiel w którym brało udział 430 zawodników.
Nasza najmłodsza reprezentantka Jadzia po aktywnej sobocie w Lidzbarku Warmińskim, pobiegła aż w dwóch biegach towarzyszących półmaratonowi Ukiel, pod nazwą „Mini Ukiel” na dystansach 0,2 i 1,5 km rywalizując ze 170 uczestnikami. Tajemnicą poliszynela jest to, że taką eksploatację pod względem sportowym zawdzięcza mamie, która omyłko zapisała ją, zamiast siebie, na dwa biegi smile.
Trasa biegu głównego należy do bardzo malowniczych, co podkreślał dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie Jerzy Litwiński mówiąc, że „Tak piękne miasto jak Olsztyn i takie fantastyczne tereny wokół Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel zasługują na to, żeby właśnie w tym miejscu organizować bieg, na który zawsze się będzie chciało wracać”.
Niewątpliwie była to trasa bardzo wymagająca, ze zróżnicowaną nawierzchnią, oraz licznymi podbiegami.
Jednak nie sprawiła ona wielkich trudności naszej reprezentantce - Monice Pieślak, która zajęła 3 miejsce w kategorii wiekowej.

Poz.

Numer

Nazwa

Klub

Czas oficjalny

Czas rzeczywisty

210

434

MAŁGORZATA MAKOWSKA

SA WOLNIEJSI

01:51:11

01:50:52

242

509

MONIKA PIEŚLAK

SA WOLNIEJSI

01:54:36

01:54:04

359

418

PIOTR PALTIAN

SA WOLNIEJSI

02:08:06

02:07:32

376

468

ANDRZEJ KOWALCZYK

SA WOLNIEJSI

02:11:38

02:11:09

14

138

RAFAŁ NOJMAN

SA WOLNIEJSI

01:26:03

01:25:51

Dzięki bardzo dobrym czasom pojedynczych zawodników nasza drużyna uplasowała się na 4 miejscu w klasyfikacji zespołowej.

Część naszego teamu, która nie brała udziału w półmaratonie wcieliła się, zgodnie z tytułem artykułu, w rolę „biegających kibiców". Marcin Stradomski, Marcin Waszkiewicz, Mariusz Witkowski, Barbara Niewdzięczna i Ela Ciećko zadbali o utworzenie profesjonalnej strefy kibica, zapewniając doping i oprawę fotograficzną zawodnikom na 8 km trasy biegu.

 • 11
 • 1010
 • 1111
 • 1212

 • 22
 • 33
 • 44
 • 55

 • 66
 • 77
 • 88
 • 99


Zdjęcia: Elżbieta Ciećko

Obszerną galerię zdjęć można zobaczyć na naszym fanpage.

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 11 kwiecień 2019 22:25

2 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.