Ostrzeżenie
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 385.
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 335.

U jednego Piła, a u innego pomoc niosła

Na wstępie uspakajamy czytelników, że Stowarzyszenie Są Wolniejsi nie rozpoczęło pisania felietonów do tabloidów, kroniki policyjnej, ani nie prowadzi bloga członka grupy AA. Tytuł niniejszego artykułu jest bezpośrednim odniesieniem do tego, czym zajmowali się biegowi wariaci reprezentujący naszą formację w ciągu ostatnich dwóch tygodni czyli bieganiem, chociaż nie tylko...

Parkrun#45

W sobotni poranek pierwszego dnia września, jak co tydzień spotkaliśmy się na parkrun. Tym razem przy pięknie rozświetlonym słońcu i przy błękitnym niebie 5 km trasę pokonało 34 zawodników, z tego 4 reprezentantów Są Wolniejsi. Dodatkowo w ramach wolontariatu Ela Ciećko pstrykała fajne zdjęcia, które zresztą w liczniejszym wymiarze zamieszczone są w galerii na naszym fanpage.

Wielokrotnie zaznaczaliśmy, że opisując nasze starty w olsztyńskim parkrun należy bezwzględnie podawać podwójną liczbę ich kolejnych edycji. Obecne magiczne wartości to  45/25, które oznaczają numer edycji parkrunu łamany przez liczbę parkrunów w których biorą udział czworonożni Psyjaciele. Parkrunowe bieganie czworonogów możliwe jest dzięki ogromnemu zaangażowaniu Moniki Dąbrowskiej, wolontariuszy i biegaczy, którzy rozpowszechniają ideę Biegu na sześć łap. W opisywanej edycji parkrunu brały udział psiaki ze schroniska w Olsztynie: Baldo, Korek, Nocka i Runner oraz Orlen i Psikus, którzy pokonali trasę parkrunu spacerowo. Orlen jako weteran biegowy oczywiście wyrywał się do szybszego pokonania trzech parkrunowych pętli. Jednak, ze względu na dosyć twarde podłoże trasy biegu i duże gabaryty Orlenka, oraz kilku ładnych latek na jego kudłatym karku, ma on na parkrunie specjalny status, piastuje stanowisko dostojnego spacerowicza, a swoje biegowe zapędy spełnia na bardziej miękkich leśnych ścieżkach.
Poliklinikę Weterynarjną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego reprezentował Psyjaciel o imieniu Banan.
Wszystkie futerka biorące udział w parkrunie pragną kontaktu z człowiekiem, nie tylko w czasie tego wydarzenia ale na stałe, dlatego usilnie poszukują domu. Jeśli więc ktoś z Was marzy o oddanym kompanie, który zawsze jest gotowy do spacerów czy biegu to psiaki polecają się do adopcji. Prosimy o kontakt w tej sprawie ze Schroniskiem w Olsztynie. Rekomendujemy wcześniejszą wizytę w schroniskowym azylu celem zapoznania się z psiakami podczas wspólnych spacerów po sąsiadującym ze schroniskiem lesie miejskim.

Wyniki naszych reprezentantów przedstawia tabelka poniżej:

Miejsce Open Uczestnik Czas Miejsce wg. płci
7 Adam KIEWISZ 20:45 7
15 Piotr SZCZEPANIAK 23:35 13
16 Marcin WASZKIEWICZ 23:46 14
17 Andrzej KOWALCZYK 24:04 15
 • 11
 • 1010
 • 22
 • 33

 • 44
 • 66
 • 77
 • 88

Zdjęcia: Ela CIEĆKO.

28. Międzynarodowy Półmaraton Philips

W tytule tego artykułu padł dwuznaczny wyraz Piła. Oczywiście w tym przypadku nie odnosi się on do uzupełniania płynów, bądź topienia w kieliszku smutków (sportowcy nie piją alkoholu), lecz do nazwy miejscowości w której odbywa się jeden z większych półmaratonów, zaliczany zresztą do Korony Półmaratonów Polskich.
Jako, że jeden z naszych członków stowarzyszenia jest żołnierzem zawodowym, to reprezentował on swoją jednostkę wojskową, ponieważ w ramach pilskiego półmaratonu rozgrywane były Mistrzostwa Wojska Polskiego. Drużyna Wojsk Obrony Terytorialnej, którą reprezentował Mariusz zajęła, wysokie 6 miejsce na 11 startujących drużyn.
Mariusz startował w tym sezonie już w dwóch biegach Ultra (ma w nogach Bieg Rzeźnika oraz Ultra Mazury 100) co za tym idzie zachowawczo przebiegł "połóweczkę" w ślimaczym dla niego tempie z czasem 01:42:36, zaliczając przy tym "cztery przerwy techniczne" (co pewnie wszystkich bardzo interesuje). Gratulujemy i nie denerwuj proszę więcej ślimaków.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

Impreza charytatywna "Kilometry Pomocy" Michelin 2018

Wszyscy kochamy bieganie. Nabijamy kolejne kilometry produkując przy tym kolejne porcje endorfinek i prezentując w związku z tym uśmiech na ustach.
A co gdyby ktoś powiedział nam, że możemy realizować swoją pasję biegową i jednocześnie przy tym.... pomagać?
Wielu z nas biega z psiakami ze schroniska wykorzystując jednocześnie swoje treningi do zapewnienia ruchu naszym czworonożnym przyjaciołom, którzy niestety nie mają domków i większość swojego czasu spędzają w schroniskowych boksach.
Dzięki charytatywnej imprezie jaką są "Kilometry Pomocy" organizowane przez Michelin, już po raz czwarty, możemy "przełożyć" wyjeżdżone na rowerze, wychodzone w ramach nordic walking oraz wybiegane kilometry na realne pieniążki, które zasilają konta olsztyńskich szpitali: Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.
Każdy kilometr zamieniany jest na złotówki, a uzbierana w ten sposób kwota wspomaga zakup sprzętu do kraniotomii – służący do operacji mózgu dla Klinicznego Oddziału Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie.
Nie mogliśmy przejść obojętnie koło tak wspaniałej imprezy i postanowiliśmy, że na tak szczytny cel biegacze naszego Stowarzyszenia będą "produkować" kilometry jak opętani.
Na trasie biegowej - 1,7km pętli, pieniążki na Szpital Wojewódzki "wybiegali": Rafał Nojman, Mariusz Brzeziński, Eugeniusz Karczewski, Piotr Szczepaniak, Adam Kiewisz, Alina Karczewska, Ewa Chećko, Joanna Palowska, Piotr Paltian, Andrzej Kowalczyk, Monika Pieslak, Barbara Niewdzięczna, Marcin Waszkiewicz, Marcin Stradomski, Ela Ciećko, Lidia Skowronek, Dorota Żebrowska i Andrzej Jereszewski. Sumarycznie udało nam się "wytruchtać" 110 okrążeń czyli 187 km.
W biegu towarzyszącym, pod nazwą "Junior" startowały pociechy naszych zawodników: Skowronek Maja , Chećko-Zaremba Jadwiga i Skowronek Kaja. Warto zaznaczyć, że naszemu Front-runner-owi Rafałowi Nojmanowi udało się nakręcić najwięcej bo aż 9 okrążeni. Tym samym, Rafał uzyskał najlepszy czas spośród 434 zawodników. Brawo Rafał, brawo MY!!!!!

 • 1010
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 66
 • 77
 • 88

 Zdjęcia: Gazeta Olsztyńska, Kilometry Pomocy Michelin, wo24

Mrągowo Triatlon Energy

Podczas gdy liczna ekipa Są Wolniejsi wspierała działalność charytatywną, w Mrągowie 02 września odbyły się ostatnie zawody z cyklu Triatlon Energy 2018.
Tomasz Herman, który w tym roku co prawda dopiero rozpoczął swoją przygodę z triatlonem, to startując w tych zawodach na dystansie 1/4 Iron Man (0,95 km pływania / 45 km jazdy rowerem / 10,55 km biegu) zajął bardzo dobre - 75 miejsce open i 21 w kat. wiekowej uzyskując czas końcowy 02:47:50. Gratulujemy i życzymy powodzenia w sezonie 2019.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 

Parkrun#46

Od ostatniej publikacji artykułu minęły przeszło 2 tygodnie, a zatem do nadrobienia w sprawozdaniu mamy kolejny, parkrun który odbył się w sobotę 08 września.
Ponieważ nasi biegacze sobotnie poranki spędzają z reguły przed telewizorami jedząc chipsy albo głośno chrapiąc w łóżkach, a wrześniowa pogoda gnębi nas opadami... promieni słońca, to...nasz skład był całkiem pokaźny. Ośmioro biegaczy drużyny Są Wolniejsi podczas parkrun zwiększało sobie poziom endorfin we krwi, a dodatkowo Andrzej Kowalczyk pomagał jako wolontariusz w organizacji biegu.
Tak jak w losowaniu zakładów totalizatora sportowego podajemy po raz kolejny magiczną liczbę 46/26, która to jednak nie jest kodem gwarantującym wygranie dużej sumy pieniędzy, a zestawieniem liczb edycji olsztyńskiego parkrun w stosunku do kolejnego, już 26-tego "prostowania" psich kudłatych łap w ramach biegu na sześć łap.
Jedną z intencji parkrunowego biegu na sześć łap jest poszukiwanie Psyjaciołom własnych "człowieków" na stałe, dlatego poniżej przedstawiamy portfolio naszych Psich biegaczy i spacerowiczów polecający się do adopcji:

 BALDO

 KOREK

 NOCKA

 ORLEN

Czwartorzędną, parafrazując słowa znanego polityka, sprawą  jest kwestia podania wyników dwunożnych istot:

 

Miejsce Open Uczestnik Czas Miejsce wg. płci
4 Adam KIEWISZ 21:51 4
5 Mariusz WITKOWSKI 22:11 5
7 Tomasz HERMANN 22:41 7
10 Małgorzata MAKOWSKA 24:00 1
12 Marcin WASZKIEWICZ 24:15 11
14 Piotr PALTIAN 25:20 12
15 Marcin STRADOMSKI 25:21 13
18 Andrzej KOWALCZYK 26:46 16

 

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 66
 • 77
 • 88

II Bieg BRBK - Biegli w Podatkach

Sezon biegowy powoli dobiega końca, dlatego korzystając z możliwości ostatnich startów w zawodach nasi biegacze tuż po parkrun przenieśli się nad jezioro Ukiel, gdzie odbyły się organizowane po raz drugi zawody BRBK - Biegli w  Podatkach.
Ten bieg darzymy szczególną estymą ponieważ to podczas jego zeszłorocznej edycji powstał zarys drużyny Są Wolniejsi, a startowaliśmy wtedy pod skomplikowaną i trudną do wymówienia (spiker zapewne wtedy nas pokochał) nazwą "Woanelmarad". Pomysłodawca skonstruował ją poprzez zestawienie pierwszych dwóch liter imion każdego z zawodników. Jako "Woanelmarad" zdobyliśmy wówczas 2 miejsce drużynowe i tak spodobał nam się skład, że postanowiliśmy założyć drużynę na kolejne starty.
Podczas tegorocznej edycji zawodów pogoda, zarówno jako zjawisko meteorologiczne, oraz pogoda ducha dopisały i pomimo pokonanego wcześniej 5 km dystansu parkrun, udało nam się powtórzyć na 10 km trasie sukces z zeszłego roku. Ponownie stanęliśmy na pudle, tym razem z napisem "3" w kategorii drużynowej.
To oczywiście nie koniec sukcesów, nasz drużynowy kolega Marcin Waszkiewicz postanowił wystartować w specjalnej kategorii "bieg z teczką".Dodatkowy bagaż wcale nie spowolnił jego tempa, co zaowocowało pierwszym miejscem w tej swoistej kategorii. 
Po biegu wszyscy rozkoszowali się pysznymi pączkami i bananami, a jak przystało na dobrze zorganizowany bieg tuż po rozdaniu nagród i zamknięciu imprezy zaczął padać deszcz.

Tabela z wynikami naszych zawodników:

Miejsce Open Uczestnik Czas netto
Miejsce kat wiek
28 Marcin WASZKIEWICZ 46:09 10
32 Adam KIEWISZ 46:32 12
35 Mariusz WITKOWSKI 47:30 13
39 Tomasz HERMANN 47:51 14
91 Ela CIEĆKO 56:55 16
101 Andrzej KOWALCZYK 1:00:07

14

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 66
 • 77
 • 88

 Zdjęcia: BRBK Biegli w Podatkach

Iławski Półmaraton La Rive

Dla osób które chciały zasmakować dłuższych dystansów, w niedzielę 09.09 zorganizowano VIII Iławski Półmaraton LA RIVE. Trasa półmaratonu jest atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i stanowi jedną pętlę. Druga część trasy prowadzi wzdłuż Jeziora Jeziorak. Według opisu organizatora szczególnie urokliwy jest ostatni jej odcinek biegnący wzdłuż ciągów pieszo-rowerowych. Metę umiejscowiono nad małym Jeziorakiem przy iławskim amfiteatrze.
Zapewne na rozglądanie się podczas biegu nie miał czasu nasz zawodnik Rafał Nojman. Rafał planując złamać barierę 1h 30min na dystansie półmaratonu złapał przysłowiowy wiatr w żagle i jakby nigdy nic uzyskał rewelacyjny czas 01:25:44. Tym samym zdobył 19/432 w open i 7 miejsce w M30. Dodatkowo niespodziewanie z 14 miejsca wskoczył na 10 w Grand Prix 3 półmaratonów dzięki temu dostał wyjątkową statuetkę przyznawaną jedynie dla pierwszej dziesiątki OPEN.
Biorąc pod uwagę progres jaki osiąga Rafał, to w przyszłym sezonie na brzmienie jego nazwiska gęsiej skórki dostawać będą Nigeryjczycy i Kenijczycy. Graty Rafał!!!

 • 22
 • 33
 • 44
 • 55

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 11 kwiecień 2019 22:25