Ostrzeżenie
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 384.
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 385.
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 335.

Biegacze znowu blokują ulice !!!

Co jakiś czas w mediach poruszany jest temat blokowania miejskich ulic przez biegaczy podczas różnego rodzaju imprez sportowych. Problem powraca jak przysłowiowy bumerang, nie tylko podczas dziennikarskiego sezonu ogórkowego, ale zawsze wtedy, gdy organizowane są maratony, półmaratony, oraz inne biegi gdzie frekwencja uczestników liczona jest w tysiącach. Jedni i drudzy, czyli kierowcy i biegacze, wytaczają potężne działa aby bronić swoich racji. Nie będziemy tutaj przedstawiać argumentów żadnej ze stron, ponieważ temat jest ogólnie znany, a cytując słowa wielkiego Polaka i męża stanu: Racja jest jak...pewna część ciała służąca np. do siedzenia  (_|_) , czyli każdy ma swoją.
Tym razem tytuł artykuł jest „półprowokacyjny”, ponieważ niektórzy z nas blokowali ulice Gdańska a inni chcieli to samo uczynić w Olsztynie. Dlaczego nie wszystkim to się udało? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części felietonu.

Jak zwykle, zaczynamy od relacji z olsztyńskiego parkrunu. Sobotnia 53 edycja parkrunowego wydarzenia urosła do rangi święta, ponieważ olsztyńska lokalizacja parkrunu obchodziła swoje pierwsze urodziny! 
Jubileusz stał się doskonałą okazją, żeby podziękować wszystkim osobom, organizacjom i firmom, bez których Park Centralny w sobotnie poranki nie byłby taki kolorowy i rozbiegany.
Jak na święto przystało nie mogło zabraknąć więc urodzinowego tortu, który ufundowała Cukiernia Szabelski, ciastka dostarczył, stały sponsor parkrunowych biegów, piekarnia Cymes.
O pozostałe słodkości zadbali już sami biegacze. Dzięki ich zaangażowaniu, stoły naszego punktu odżywczego uginały się od  wspaniałych smakołyków.
Ogromny udział w zapełnieniu parkrunowego, imprezowego stołu mieli nasi mistrzowie cukiernictwa, czyli Piotr „Fazi” i Marcin. Marcin upiekł pyszny sernik a Fazi wyprodukował smakowite, wegańskie wafle.
Bezwzględnie należy wspomnieć o łakociach Andrzeja, uzupełnił on parkrunowy stół tradycyjnym smakołykiem, doskonale znanym bywalcom naszych wycieczek biegowych, czyli Dobromiejską Śliwką w Czekoladzie.

Parkrun odwiedził gość specjalny - Pan Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Dopisała pogoda, która przyczyniła się pobicia przez wielu zawodników swoich parkrunowych rekordów. Jednak przede wszystkim był to czas poświęcony relaksowi, kontaktowi z przyrodą i okazja do towarzyskich spotkań.
Oczywiście nie mogło zabraknąć bohaterów, którzy zawsze dodają wigoru parkrunowej imprezie, czyli czworonożnych Psyjaciół.
Dzięki Monice Dąbrowskiej, oraz wolontariuszom ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Olsztynie, w ramach parkrunu, cyklicznie organizowany jest „Bieg na sześć Łap”, który propaguje adopcje braci mniejszych. Czworonożni zawodnicy już po raz 27 zaznaczyli swoją obecność na parkrunowym biegu.

Było też Wojsko" - żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, na swoim promocyjnym stoisku, w ramach akcji „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” zachęcali do wstępowania w szeregi żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

© Autor Bernard Kalinowski

Mariusz, który na co dzień pełni służbę w strukturach olsztyńskiej Brygady Obrony Terytorialnej postanowił zachęcić do służby potencjalnych terytorialsów w niekonwencjonalny sposób, udowadniając, że 5 km dystans parkrunu można pokonać w pełnym umundurowaniu i w trochę odmiennym obuwiu sportowym. 
Dzięki prowadzonej na szeroką skalę akcji medialnej przez koordynatora parkrunu, Jarka KOPYŚCIA sobotnia impreza odnotowała rekordową frekwencję, urodzinowy parkrun odwiedziło 63 biegaczy.
Chociaż wyniki, nie były w tym dniu najważniejsze, to dla porządku, publikujemy je poniżej.
Wynik Piotra jest rekreacyjny, ponieważ spełniał się on w roli wolontariusza, był zamykającym bieg.

Miejsce

Zawodnik

Czas

Miejsce wg. płci

5

Tomasz HERMANN

20:12

5

8

Jerzy NIEWDZIĘCZNY

21:09

8

19

Piotr SZCZEPANIAK

24:14

18

23

Andrzej KOWALCZYK

24:22

21

24

Mariusz WITKOWSKI

24:23

22

26

Marcin WASZKIEWICZ

25:25

24

42

Barbara Anna NIEWDZIĘCZNA

29:53

8

63

Piotr PALTIAN

37:40

44

 • 11
 • 1010
 • 1111
 • 1212

 • 22
 • 33
 • 44
 • 55

 • 66
 • 77
 • 88
 • 99

Obszerna galeria zdjęć z urodzinowej edycji parkrunu do obejrzenia TUTAJ

Tytułowymi "blokerami" ulic było dwoje członków naszego Stowarzyszenia, którzy 28 października wystartowali w 5. edycji Amber Expo Półmaratonu Gdańsk.
Przy okazji biegu głównego zorganizowano również imprezy towarzyszące: nocny bieg na 10 km, niedzielny na 5 km i bieg dziecięcy.
Aleksandra Sidorowicz, oraz Rafał Cyrkler zmierzyli się oczywiście z dystansem półmaratonu.
Trasa "półkrólewskiego" dystansu zaczynała się na ul. Żaglowej, potem przebiegała ulicami Marynarki Polskiej, Jana z Kolna, Wały Piastowskie, Aleja Zwycięstwa, Aleja Grunwaldzka, Pomorska, Chłopska, Obrońców Wybrzeża, Czarny Dwór, Droga Zielona, Marynarki Polskiej, na koniec ponownie Żaglowa i meta w hali Amber Expo. 
Mimo niesprzyjającej jesiennej aury w wydarzeniu wzięło udział ponad 4 tysiące osób. Naszym zawodnikom poszło świetnie. Rafałowi udało się złamać magiczną granicę 1:30. Gratulacje!

Miejsce

NAZWISKO i imię

Kat.

M‑ce w kat.

M‑ce wg płci

Czas netto

Czas końcowy

192

CYRKLER Rafał

M40

33

189

01:29:01

01:29:24

Miejsce

NAZWISKO i imię

Kat.

M‑ce w kat.

M‑ce wg płci

Czas netto

Czas końcowy

2816

SIDOROWICZ Aleksandra

K40

140

642

02:08:37

02:12:43

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

Gdy dwoje naszych reprezentantów mierzyło się z dystansem półmaratonu, reszta ekipy testowała nawierzchnię wschodniej obwodnicy Olsztyna. Tym razem jednak biegaczom nie udało się wywołać paraliżu komunikacyjnego miasta. Przyczyna tego stanu rzeczy była prozaiczna, droga nie jest jeszcze otwarta dla ruchu pojazdów. Stąd właśnie przewrotny tytuł naszego felietonu.
Wydarzenie było jedyne w swoim rodzaju - nie tylko przez możliwość przebiegnięcia po jeszcze nieotwartej dla ruchu aut obwodnicy, ale również dzięki temu, że impreza miała charakter charytatywny. Część opłaty startowej (10 zł od każdej wpłaty) została przekazana na wsparcie zbiórki środków na operacyjne leczenie rączki Martynki z Olsztyna.
Sportowej rywalizacji ponownie towarzyszyła akcja promocyjna „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”, która ma na celu propagowanie różnego rodzaju form służby wojskowej.
Nasz członek i jednocześnie reprezentant 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wpadł znowu na zwariowany pomysł przebiegnięcia dystansu 15 km w umundurowaniu. Podobno testuje nowy model butów biegowych.
Ela Ciećko w ramach wolontariatu pomagała w organizacji biegu wydając pakiety startowe, oraz honorując biegaczy medalami.
Zawodnicy mieli do wyboru dwa dystanse: 5 lub 15 km. Jednak nie tylko dwunożne istoty miały szanse przetestowania nowo położonego asfaltu, tego zaszczytu dostąpiły również nasze Psiaki Bezdomniaki: Dunaj i Niunia z Polikliniki Weterynaryjnej, dla których, z oczywistych względów, zarezerwowany był krótszy - 5 km dystans.

Start biegu miał miejsce w okolicach węzła Kudypy, po południowej jezdni do Tomaszkowa z nawrotem.
"Dwunożni", w przeciwieństwie do "Futrzastych", mieli możliwość samodzielnego wyboru długości trasy. Dlatego część z nas zdecydowała się pobiec 5 km a inni zmierzyli się z dłuższym, 15 km odcinkiem trasy.
Biegowy "podział" naszych zawodników wraz z ich wynikami prezentujemy poniżej:

15 km

Miejsce

Imię i NAZWISKO

Kat.

M‑ce w kat.

M‑ce wg płci

Czas netto

Czas brutto

8

Tomasz HERMANN

M35-49

6

8

01:02:21

01:02:23

51

Michalina POLAK

K18

2

7

01:11:38

01:11:42

86

Monika PIEŚLAK

K18

4

12

01:15:50

01:16:08

98

Mariusz WITKOWSKI

M35-49

50

83

01:19:03

01:19:22

104

Andrzej KOWALCZYK

M50

10

88

01:19:34

01:19:42

146

Piotr PALTIAN

M35-49

66

110

01:27:23

01:27:42

5 km

Miejsce

Imię i NAZWISKO

Kat.

M‑ce w kat.

M‑ce wg płci

Czas netto

Czas brutto

12

Marcin WASZKIEWICZ

M35-49

7

12

21:30

21:32

14

Piotr SZCZEPANIAK

M50

2

14

21:40

21:42

 • 11
 • 1010
 • 1111
 • 1212

 • 22
 • 33
 • 44
 • 55

 • 66
 • 77
 • 88
 • 99

Obszerna galeria zdjęć "Biegiem po obwodnicy" do obejrzenia TUTAJ

Dziękujemy:  MichalinieOliBartoszowi za możliwość wykorzystania zdjęć.

 

Ostatnio zmienianyczwartek, 11 kwiecień 2019 22:23