Ostrzeżenie
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 385.

Pieskie życie to... nie smutek

Pieskie życie to synonim określający życie w samotności smutku, często w zapomnieniu. Oczywiście nie musi tak być, nasza grupa biegowa robi wszystko aby to określenie nie miało pejoratywnego wydźwięku. Chcemy aby było odwrotnie, czyli pieskie życie ma być, jeśli nie wesołe to chociaż znośne. Dlatego jako Stowarzyszenie angażujemy się czynnie w pomoc Braciom Mniejszym. Uczestniczymy w akcji bieg na sześć łap oraz we wszelkich akcjach mających przyczynić się do polepszenia losu naszych czworonożnych PSYjaciół. Jednak to powiedzenie, często donosi się również do egzystencji człowieka, a przede wszystkim do losu ludzi starszych, schorowanych a i nie rzadko zapomnianych przez najbliższych.

Ta sobota była doskonałą okazją aby ujemny wydźwięk powiedzenia "pieskie życie" raz na zawsze odszedł do lamusa. Wszystko to dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli oraz czworonożnym przyjaciołom, którzy występowali w roli terapeutów w domu opieki dla osób starszych.

W dalszej części artykułu ponownie odniesiemy się do jego tytułu, tymczasem, tradycyjnie, jak co tydzień, naszą relację rozpoczynamy od olsztyńskiego parkrunu, czyli bezpłatnego biegu z pomiarem czasu na dystansie 5 km organizowanego w każdą sobotę o godz. 9:00 w olsztyńskim Parku Centralnym.

Mimo wakacji oraz trwającego w najlepsze sezonu startowego frekwencję w parkrunowej zabawie moża uznać za zadowalającą, na starcie stanęło 35 biegaczy.

Wyniki naszych zawodników przedstawiono poniżej:

Miejsce Open Uczestnik Czas Miejsce wg. płci
9 Marcin WASZKIEWICZ 21:39 9
11 Adam KIEWISZ 22:34 11
12 Mariusz WITKOWSKI 22:35 12
15 Andrzej KOWALCZYK 23:26 15

Warto zaznaczyć, że parkrunowe biegi organizowane są jako inicjatywa non-profit i istnieją dzięki zaangażowaniu sponsorów i wsparciu wolontariuszy. Dzięki nim parkrun odbywa się już regularnie w ponad 1500 miejscach w kilkunastu państwach. Biegi przeznaczone są dla każdego bez względu na doświadczenie biegowe. Po jednorazowej rejestracji uczestnik otrzymuje kod, który pozwala mu na udział w nieograniczonej liczbie biegów, w każdym biegu organizowanym w ramach tego systemu. Uczestnicy są klasyfikowani i po ukończeniu określonej liczby biegów uzyskują prawo do otrzymania bezpłatnej koszulki z napisem informującym o liczbie ukończonych startów.

Pierwszy parkrun odbył się 13 października 2004 w Bushy park, w podmiejskiej dzielnicy Londynu - Teddington. Wzięło w nim udział 13 osób. Natomiast pierwszy parkrun w Polsce został zorganizowany 7 lat później, 15 października 2011 w Gdyni i wzięło w nim udział zaledwie 5 biegaczy. Rekordowy pod względem frekwencji bieg odbył się w Poznaniu z okazji rocznicy powstania wielkopolskiego gdzie wzięło udział 1110 osób, a sklasyfikowano 1077 biegaczy.

Obecnie biegi mają miejsce w 14 państwach świata a w Polsce odbywają w 54 lokalizacjach. Miasta gdzie organizowany jest parkrun to: Augustów, Białystok, Bydgoszcz, Charzykowy, Chełm, Chrzanów, Cieszyn, Dąbrówka, Działdowo, Ełk, Gdańsk (dwie lokalizacje), Gdynia, Głogów, Gorzów Wielkopolski, Gostyń, Grodzisk Mazowiecki, Jabłonna, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Konstancin-Jeziorna, Kościan, Koszalin, Kraków, Kutno, Leszno, Łódź, Lubin, Olsztyn, Opole, Pabianice, Poznań, Pruszków, Rumia, Rzeszów, Skierniewice, Skórzec, Świdwin, Świnoujście, Szczecin, Szczecinek, Tczew, Toruń, Tychy, Warszawa (cztery lokalizacje), Wolbrom, Wrocław, Żary i Zielona Góra.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 66
 • 77
 • 88

Zdjęcia dzięki uprzejmości Grzegorz GRABOWSKI z portalu wo24.pl

Tym razem w parkrun nie brały udziału nasi czworonożni PSYjaciele ze schroniska w Olsztynie ponieważ uczestniczyły w równie doniosłym wydarzeniu, a mianowicie w pierwszym w historii ,,Biegu na sześć łap - Senior" dając wyraz temu, że "pieskie życie" to nie smutek i zapomnienie ale radość i ukojenie.

Bieg na sześć łap - Senior to klon akcji biegu na sześć łap. Pod egidą biegu na sześć łap odbywają się takie wydarzenia jak bieg na sześć ton, bieg na sześć łap Junior, bieg na sześć łap Junior dla Dzieci ze Szpitala Psychiatrycznego i Muzyczny bieg na sześć łap Wszystkie te wydarzenia mają charakter cykliczny, zważywszy na fakt jakie zainteresowanie wzbudził "Bieg na sześć łap Senior" jesteśmy przekonani, że i to wydarzenie na stałe zagości w kalendarzu imprez organizowanych przez mamuśkę, organizatorkę i propagatorkę akcji biegu na sześć łap Monikę Dąbrowską.

Czworonożni podopieczni schroniska dla zwierząt doskonale zadbali o humor i dobre samopoczucie seniorów z Domu na Sielskiej. Wspólnie spędzili dzień na zabawie, wzajemnie obdarowując się tym, czego najbardziej potrzebują: psy uwagi i miłości, a seniorzy motywacji do większej aktywności.
Oczywiście, nie mogło tam zabraknąć przedstawicieli naszego Stowarzyszenia, jak wielokrotnie wspominaliśmy wspieranie akcji bieg na sześć łap to jeden z naszych celów statutowych. Dlatego aby spełnić ten miły obowiązek zaraz po parkrunie udaliśmy się, najpierw do schroniska po bohaterów wydarzenia, czyli psiaki a następnie do domu opieki. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Seniorzy mieli zapewnioną moc atrakcji, takich jak zajęcia twórcze w postaci malowania na kamieniach, zajęcia florystyczne, wysłuchanie piosenek z cyklu "poezja do tańca"i piosenek autorskich, pokaz tańca flamenco i tanga oraz udział w sesji zdjęciowej - "portrety retro"

Oczywiście, głównymi bohaterami wydarzenia były psiaki, które wcieliły się w rolę futrzastych terapeutów, ze swojego zadania wywiązały się doskonale o czym można się przekonać oglądając poniższy film zrealizowany przez TVP3 Olsztyn.

W biegu na szeć łap - Senior uczestniczyli następujący członkowie naszego Stowarzyszenia: Ewa CHEĆKO z córką Jadwigą, Andrzej KOWALCZYK, Adam KIEWISZ i Mariusz WITKOWSKI, którzy byli odpowiedzialni za opiekę nad pieskami i ich relacje z pensjonariuszami domu opieki. Dodatkowo Adam i Mariusz byli zaangażowani w transport piesków na trasie schronisko - dom opieki - schronisko.

 • 11
 • 1010
 • 1111
 • 1212

 • 22
 • 33
 • 4a4a
 • 66

 • 77
 • 88
 • 99
 • 9191

Zdjęcia Paweł PIETRZAK i Agnieszka BLONKA

Mamy nadziej, że akcja zwróciła uwagę na problemy i potrzeby ludzi starszych a i Psiaki miały w tym swój wymierny udział, ponieważ bliska relacja z czworonogiem skutkuje złagodzeniem stresu, przebywanie z psem zmniejsza też uczucie izolacji społecznej i samotności.

 • senior2018senior2018

Ma to ogromne znaczenie właśnie w przypadku osób starszych, dla których psy są wypełnieniem luki po wyprowadzce dorosłych dzieci czy śmierci partnera.

Dla Adama i Mariusza bieg na 6 łap nie skończył się wraz odstawieniem psiaków za które byli odpowiedzialni, Niny i Baldo do schroniska. Nie mogli przejść obojętnie obok żałosnego skomlenia, które rozlegało się z kojców ich biegowych, psich partnerów. Dlatego, w ramach biegu na sześć łap,  wybrali się jeszcze na 40 min spacer z Weną i Cezalem, połączony z odnową biologiczną, czyli kąpielą czworonogów w pobliskiej rzece.
Wizyta w domu Seniorów to oczywiście nie koniec aktywności sportowej Są Wolniejszych.

Upały doskwierają ostatnio wszystkim biegaczom. Dlatego żeby uciec trochę przed słońcem i jednocześnie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu Adam rzucił pomysł organizacji nietypowej wycieczki biegowej. Doskonałą okazją do jej odbycia było obchodzone od godz 16:00 do 22:30 Święto Warmińskiego Piwowara w Dywitach. Stąd też nietypowa godzina rozpoczęcia naszego wydarzenia biegowego - 19:15. Wyruszyliśmy zgodnie z planem, spod kładki Żubra na ulicy Leśnej.

Mimo nietypowej, dość późnej pory wycieczki, frekwencja dopisała. W naszym wydarzeniu wzięło udział 8 i pół osoby. Uczestnicy wycieczki to: Ania KIEZIK, Kasia ZIEJA, Ela CIEĆKO, Andrzej ZIEJA, Ryszard KACZOROWSKI, Adam KIEWISZ, Andrzej KOWALCZYK i Mariusz WITKOWSKI. Połowa osoby wynika z faktu, że tylko połowę dystansu wycieczki zaliczamy Marcinowi WASZKIEWICZOWI, którego spotkaliśmy na miejscu w Dywitach i aby nie czuł się zagubiony i samotny zabraliśmy go ze sobą w drogę powrotną do Olsztyna.

Wycieczka zgodnie z przewidywaniami okazała się doskonałą zabawą. Muzyka, coś do jedzenia, mnóstwo pozytywnej energii a przede wszystkim umiarkowana konsumpcja lokalnych wyrobów piwowarskich spowodowały, że czas bardzo szybko płynął i zanim się obejrzeliśmy musieliśmy szykować się do drogi powrotnej.

 • wycieczkapiwo2018wycieczkapiwo2018

Wróciliśmy tą samą trasą czyli lasem miejskim, mimo ciemności wszyscy dzielnie pokonali dystans wycieczki. Oczywiście mieliśmy pełne zabezpieczenie logistyczne w postaci czołówek i sprzętu łączności.

Całkowity dystans wycieczki, licząc drogę powrotną, wyniósł około 19 km. Atmosferę naszej zabawy biegowej oddają zamieszczone zdjęcia.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 66
 • 77
 • 88

Cieszy fakt, że dołączają do nas inni biegacze, którzy chcą z nami aktywnie spędzić czas a przy tym doskonale  pobawić się bieganiem, a może wkrótce dołączą do nas nie tylko jako nasi sympatycy ale jako aktywni członkowie naszego Stowarzyszenia.

Zachęcamy do śledzenia naszej grupy na Facebooku gdzie na bieżąco zamieszczamy informacje o naszych planowanych wydarzeniach biegowych.

Kiedy my okupywaliśmy warmińskie jeziora to tereny nadmorskie do uprawiania aktywności fizycznej wybrał sobie inny reprezentant naszej grupy biegowej, Tomasz HERMANN, który uczestniczył w zawodach Sprint Triathlon w Gdynii na dystansie (0,75-20,6-5).

 • tomekcertyfikat2018tomekcertyfikat2018

 W zawodach brało udział 927 uczestników, Tomek uzyskał bardzo dobry wynik plasując się na 171 miejscu. Brawo wielkie gratulacje, cieszymy się, że mamy w swoich szeregach tak dobrego triatlonistę.


Miejsce Open Uczestnik Czas Miejsce wg. kategorii wiekowej
171 Tomasz HERMANN 01:19:38 23

Biegowy weekend zakończył Marcin WASZKIEWICZ, który rozgrzany po sobotniej wycieczce, zafundował sobie dodatkowo 5 km niedzielną przebieżkę biorąc udział w II Fromborskim Biegu Copernicusa. Bieg miał charakter biegu rekreacyjnego, czas mierzony był tylko sześciu pierwszym zawodnikom ale medale otrzymali wszyscy, którzy ukończyli bieg w zakładanym przez organizatora limicie, czyli 60 min. Fajna lokalna inicjatywa, w której warto wziąć udział traktując bieg jako szybszy trening, zdobywając przy tym ładny pamiątkowy medal.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

Ostatnio zmienianyczwartek, 11 kwiecień 2019 22:26

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.