Ostrzeżenie
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 335.
 • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 385.

Dla serca i od serca

Nasi czytelnicy zdążyli już się zapewne przyzwyczaić do intrygujących a nie rzadko kontrowersyjnych tytułów artykułów publikowanych na naszej stronie. Dzisiejszy felieton nie jest wyjątkiem a jego tytuł, choć trochę tajemniczy opisuje nasze wyczyny, tym razem… nie tylko biegowe. Wyjątkowo nie rozpoczynamy naszej relacji od parkrunu, tylko od razu odzieramy z tajemniczości pierwszy człon tytułu reportażu.

#Dla serca

Czytając relacje z zawodów sportowych natrafiamy czasem na informacje o zasłabnięciach, stanach zagrożenia życia, a nawet śmierci uczestników zawodów. Sytuacje, w których zdrowie lub życie innych osób narażone jest na niebezpieczeństwo mogą nas zaskoczyć w dowolnym momencie, nie tylko na zawodach sportowych - najczęściej naszej pomocy potrzebować będą członkowie rodziny lub inne osoby z naszego bezpośredniego otoczenia. Dlatego też tak ważne jest opanowanie i odświeżanie wiedzy i umiejętności pozwalających skutecznie pomóc osobie poszkodowanej.
Dzięki Krzysztofowi Maczulskiemu - strażakowi i ratownikowi medycznemu, biegacze: członkowie i sympatycy drużyny „Są Wolniejsi” spotkali się w czwartek 13 grudnia w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, aby wziąć udział w pierwszym ze spotkań w ramach nauki pierwszej pomocy.
Po części teoretycznej, obejmującej m.in. zagadnienia organizacji systemu ratownictwa w Polsce, ogólnego schematu postępowania oraz sposobu wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), przystąpiliśmy do ćwiczeń praktycznych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanego fantoma Briana, każdy z uczestników nie tylko kilkukrotnie wykonywał RKO, ale też na bieżąco można było śledzić na ekranie, w razie potrzeby korygując, parametry wykonywanych ucisków (np. częstotliwość, głębokość) i oddechów zastępczych (np. objętość podawanego powietrza). Przećwiczyliśmy wykonanie RKO w wersji jedno oraz dwuosobowej, próbując jak najlepiej zgrać podział i zmianę ról w tej specyficznej „sztafecie”. Przećwiczyliśmy również użycie defibrylatora AED, urządzenia coraz powszechniej dostępnego w obiektach użyteczności publicznej.
W ramach kolejnych spotkań będziemy doskonalić swoje umiejętności m.in. odgrywając różne scenki (symulacje) tak aby w razie potrzeby skutecznie działać, nie tracąc czasu na zastanawianie się co i jak zrobić. Oprócz dalszego ćwiczenia RKO, planowane jest także rozszerzenie tematyki pierwszej pomocy na inne sytuacje nagłe, z którymi można się spotkać na zawodach i w życiu codziennym, np. zachłyśnięcia, zranienia i krwawienia.

Dziękujemy p. Krzysztofowi Maczulskiemu za ciekawe i angażujące wszystkich uczestników poprowadzenie kursu.

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 66
 • 77
 • 88


Zdjęcia: Ewa Chećko, Michał Kieres

#60 parkrun

5 osób na 24 biegających, tak należy przewrotnie podsumować udział naszych zawodników w 60 edycji olsztyńskiego pakunku. Basia, Tomek, Marcin, Andrzej i Mariusz to przedstawiciele naszej drużyny, którzy zagościli w olsztyńskim Parku Centralnym, aby przemierzyć 5 km trasę biegu.
Wielokrotnie wspominaliśmy, że parkrun to przede wszystkim zabawa a dla naszych zawodników nie rzadko „pozytywna głupawka”. Tomek będąc przekonanym, ze jest pacemakerem w prestiżowych zawodach sportowych nakazał biec narzuconym przez siebie tempem. Zdyscyplinowanym zawodnikom „Są Wolniejszych” nie pozostało nic innego jak trzymać tempo zająca. Karność naszego teamu oddaje jedno z zamieszczonych poniżej zdjęć, gdzie widać sznureczek naszych zawodników podążających za Tomkiem.
Tomek sprawdził się doskonale w roli pacemakera, dzięki niemu Marcin legitymuje się nową parkrunową życiówką. 
Dla porządku podajemy czasy pozostałych naszych sportowców, tak samo dla formalności wspominamy o stałym zajęciu Andrzeja, jakim jest wolontariat przy organizacji biegu – pomoc przy rozstawianiu i zwijaniu sprzętu. Do grona wolontariuszy dołączyli też nasi sympatycy, którzy niejednokrotnie reprezentują nas w zawodach sportowych: Michalina Polak - wydawała tokeny, Stanisław Guzowski - ponownie wcielił się w rolę koordynatora.

Miejsce

Zawodnik

Czas

Miejsce wg. płci

5

Tomasz HERMANN

21:37

5

6

Mariusz WITKOWSKI

21:48

6

9

Marcin STRADOMSKI

23:46

9

10

Andrzej KOWALCZYK

23:51

10

23

Barbara Anna NIEWDZIĘCZNA

29:21

6

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 66
 • 77
 • 88

Zdjęcia: Patryk Grabowski – Wiadomości ogólnopolskie

#LEŚNE RUN WARMIA #zima

Po parkrunowej rozgrzewce Michalina, Stanisław i Andrzej w błyskawicznym tempie przemieścili się do Rusi, gdzie dołączyli do reszty naszych zawodników aby wziąć udział w ostatnim biegu edycji Leśne Run.
Organizatorzy wytyczyli 3 dystanse: 5, 10 i 0,2 km. Dystans 5 km dodatkowo, oprócz trasy biegowej przewidziany był również dla zawodników Nordic walking. Najmniejszą odległość – 200 m, zarezerwowano dla najmłodszych zawodników. Nie musimy chyba pisać, kto wystartował na tym dystansie, jednak uczynimy to aby zawstydzić naszych stetryczałych zawodników, dla których specjalnie tworzone są kategorie wiekowe aby też mogli stanąć na podium. Słynna Jadzilla nie potrzebuje tego rodzaju bonusów, ponieważ II miejsce OPEN gwarantuje jej splendor od razu, bez czekania w długiej kolejce na odległe dekoracje w pozostałych kategoriach .
Skrót prognozy pogody i przebiegu trasy: mokro, śnieg, trochę ślisko, do pokonania dwie dość strome górki. Mimo takich warunków to.. używając słownictwa spikerów sportowych: „Ruś była nasza”. Świadczą o tym dobitnie wyniki naszych zawodników w kategoriach wiekowych (Jadzilla i tak jest najlepsza), zamieszczone w tabelach poniżej. Analogiczne słowa uznania, jak Jadzilli należą się Michalinie, która mimo kontuzji nie poddała się i ukończyła bieg.
Bieg organizowany był w okresie okołoświątecznym, dlatego gro biegaczy akcentowało swoimi mikołajkowymi strojami charakter wydarzenia. Ci, którzy zaliczyli cały cykl (cztery biegi) otrzymali kilogramowy, ogromny piękny medal.
Ewa Chećko nie brała udziału w zawodach, dopingowała naszych zawodników i dodatkowo dwoiła się i troiła, pomagając w biurze zawodów.

10 km

Miejsce open

Imię i nazwisko

Czas netto

Miejsce wg płci

Miejsce wg kategorii wiekowej

9

Piotr SZCZEPANIAK

0:50:06

9

3

12

Marcin WASZKIEWICZ

0:55:16

12

2

16

Stanisław GUZOWSKI

0:57:52

14

7

20

Piotr PALTIAN

01:02:58

17

8

21

Michalina POLAK

01:06:27

4

1

 

5km

 

Miejsce open

Imię i nazwisko

Czas netto

Miejsce wg płci

Miejsce wg kategorii wiekowej

8

Andrzej KOWALCZYK

0:27:30

7

1

 

0,2 km

 

Miejsce open

Imię i nazwisko

Czas netto

2

Jadwiga CHEĆKO ZAREMBA

00:00:32

 

Nie wszyscy biegali, partner naszej zawodniczki Ewy Chećko, Kuba Zaremba chodził, lecz analizując jego wynik, należy stwierdzić otwarcie, że nie wszyscy dotrzymaliby mu tempa biegnąc.

Nordic Walking 5 km

 

Miejsce open

Imię i nazwisko

Czas netto

Miejsce wg płci

1

Jakub ZAREMBA

00:32:09

1

Nie bez przyczyny tabele z nazwiskami naszych zawodników  zajmują 3/4 objętości artykułu, liczebność naszego teamu docenili również organizatorzy, wręczając naszej drużynie puchar dla najliczniejszego teamu a Rafał Nojman miał tak olbrzymią przewagę czasową, którą wypracował sobie w trzech poprzednich biegach i mimo tego, że nie wziął udziału w ostatnim to i tak zajął I miejsce w kategorii open całego cyklu.

 • 11
 • 1010
 • 1111
 • 1212

 • 22
 • 33
 • 44
 • 55

 • 66
 • 77
 • 88
 • 99

Zdjęcia: Leśne run

#Olsztyńskie 4 pory roku

Kolejny dzień i kolejne podsumowanie edycji, tym razem "Cztery pory roku" na dystansie 5 km, co wcale nie znaczy,że było lekko. Trasa okazała się dość wymagająca, dwa podbiegi i dodatkowo zimowa śnieżna aura na pewno nie pomagała. Jednak dzięki determinacji naszych zawodników i wsparciu biegowych przyjaciół, którzy zrobili nam wielki zaszczyt startując w naszych barwach, zajęliśmy III miejsce w kategorii generalnej drużyn. Dodatkowo na uwagę zasługuje miejsce na podium naszego kolegi, w kategorii wiekowej, brawo Ryszard.

Szczegółowe wyniki poniżej:

OPEN

IMIĘ

NAZWISKO

KAT. WIEK.

MSC W KAT.

CZAS

CZAS NETTO

23

Tomasz

Hermann

M40

7

00:22:14

00:22:12

27

Ryszard

Kuczkowski

M50

3

00:22:34

00:22:28

59

Piotr

Szczepaniak

M50

10

00:26:00

00:25:53

48

Marcin

Waszkiewicz

M30

20

00:25:29

00:25:25

78

Joanna

Palowska

K20

4

00:27:01

00:26:54

81

Andrzej

Kowalczyk

M50

13

00:27:09

00:27:00

123

Lidia

Skowronek

K30

15

00:30:09

00:30:06

 • 11
 • 22
 • 33
 • 44

 • 55
 • 66
 • 77
 • 88

Zdjęcia: Bartosz Olszewski

#Od serca - Świąteczny Bieg na 6 łap

Nie tylko człowiek potrzebuje wsparcia, dlatego nie zapominamy o naszych Braciach Mniejszych. Dzięki pomysłodawczyni, koordynatorce i mamuśce ogólnopolskiej akcji „Bieg na sześć łap” zorganizowano już po raz kolejny w olszyńskim schronisku akcję, która ma na celu łaczyć dobro połączone z aktywnością. Uczestnicy tego trwającego już od 5 lat wydarzenia mają okazję wyprowadzić na spacer mieszkające w olsztyńskim schronisku czworonogi. To nie tylko okazja do ruchu na świeżym powietrzu, to też szansa na nowy dom dla zwierzaków.
Nasze stowarzyszenie ma w swoim statucie, jako jedno z zadań wspieranie tej szczytnej idei jaką jest akcja „Bieg na sześć łap”. Jest to dla nas nie obowiązek, ale zaszczyt i przyjemność. Jak co roku członkowie naszego stowarzyszenia zjawili się w schronisku, aby wspomóc akcję.
Wydarzenie wsparła również 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, której żołnierze wystawili stoisko promocyjne, gdzie zachęcali do wstąpienia w szeregi terytorialsów. Na stoisku Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) można było przymierzyć oporządzenie i elementy umundurowania, ciepła herbatka – prosto z wojskowego termosu była w pakiecie gratis.
Ze względu na fakt, że wśród członków naszego Stowarzyszenia są żołnierze WOT, to połączyli oni funkcje promocyjną ze sportową. Promowali zawód żołnierza, oraz zapewniali ruch schroniskowym psiakom. Dodatkowo po opuszczeniu schroniska przez gości, których było przeszło 200 osób, żołnierze pomogli w nakarmieniu schroniskowych psiaków. 
Nasza aktywność była zauważona również przez prasę i radio, o akcji można przeczytać w wydaniach internetowych Gazety Warmińskiej,  Wiadomości ogólnopolskich, Olsztyn24, Miasto Olsztyn, oraz posłuchać w Radiu Olsztyn i UWM FM

Obszerne relacje: filmowe i fotograficzne poniżej:

Film ze strony Wiadomości ogólnopolskie - autor: Grzegorz Grabowski

Film: TVP3 Olsztyn

 • 11
 • 1010
 • 1111
 • 1212

 • 22
 • 33
 • 44
 • 55

 • 66
 • 77
 • 88
 • 99

 Zdjęcia: Jarosław Skórski, Monika Elżbieta Kowalewska, Grzegorz Grabowski

Ostatnio zmienianyczwartek, 11 kwiecień 2019 22:29